Куріння вбиває
Куріння – це акт вдихання та видихання парів рослинного матеріалу, що горить. Найчастіше люди курять тютюн в сигареті, сигарі чи трубці. Тютюн містить нікотин (алкалоїд, що спричиняє звикання і може чинити як стимулюючу, так і транквілізуючу психоактивну дію).
У світі щороку від наслідків тютюнопаління помирає понад 8,5 млн. людей (більше ніж 7 млн. пов’язано з прямим вживанням тютюну, близько 1,2 млн. – некурці, які потрапляють під вплив диму).
В Україні налічується приблизно 9 млн. активних курців. З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну кількість курців горючих сигарет зросла на майже 5%. Орієнтовно 8,5 тис. смертей українців пов’язані з тютюнокурінням (+-230 смертей щодня).
Окрім збільшення ризику серцево-судинних захворювань, інсульту, раку, захворювань легень та багатьох інших хвороб, куріння також негативно впливає на ваш мозок.
Отже, розглянемо детальніше вплив куріння на наш мозок.
Нікотин імітує декілька нейротрансмітерів, які надсилають сигнали у наш мозок. Оскільки нікотин за формою схожий на нейромедіатор ацетилхолін, передача сигналів у мозку посилюється. Окрім того, нікотин активує сигнали дофаміну, створюючи приємні відчуття.
Згодом наш мозок починає компенсувати підвищену сигнальну активність за рахунок зменшення кількості рецепторів ацетилхоліну. Це викликає резистентність до нікотину, тому людина починає вживати ще більше нікотину.
Нікотин також стимулює центри задоволення в мозку, імітуючи дофамін, тому мозок починає асоціювати вживання нікотину з гарним самопочуттям.
Нікотин у сигаретах змінює наш мозок і коли ви намагаєтесь кинути палити це призводить до синдрому скасування. У цей період у вас можуть виникнути різні побічні ефекти, у т.ч. занепокоєння, дратівливість та сильне бажання покурити. На жаль, коли з’являються ці симптоми, багато людей викурюють ще 1 сигарету, щоб полегшити наслідки. Після цього людина стає залежною до нікотину.
Куріння:
Знижує когнітивні здібності. Ви можете стати більш забудькуватими або не зможете думати так само швидко, як раніше. Швидке зниження когнітивних функцій трапляється частіше, ніж у некурців.
Підвищує ризик деменції (стан, що здатен негативно вплинути на пам’ять, розумові здібності, судження та поведінку тощо). Окрім того, може спричинити зміни особистості.
Провокує втрату об’єму мозку. Згідно з деякими дослідженнями, чим довше ви курите, тим вищий ризик більшої втрати об’єму мозку з віком. Куріння негативно впливає на структурну цілісність підкіркових областей мозку.
Підвищує ризик виникнення інсульту. У курців частіше трапляється інсульт, ніж у тих, хто не курить.
Підвищує ризик раку. Куріння призводить до потрапляння в мозок та організм великої кількості токсичних хім.речовин, що здатні викликати рак.
Якщо покинути курити прямо зараз, то:
через 20 хв. ваше серцебиття уповільниться та знизиться артеріальний тиск;
через 12 год. рівень оксиду вуглецю (СО2) у крові знизиться до норми;
протягом 2-12 тижнів покращиться кровообіг та збільшиться функція легень;
через 1-9 міс. кашель та задишка зменшиться.
Поради:
Покиньте палити. Почніть розмови про шкоду куріння зі своїми дітьми якомога раніше, аби вони знали, як реагувати на тиск від однолітків. Поговоріть зі своїм лікарем про стратегії та засоби для відмови від куріння, які можуть допомогти вам кинути палити.
Уникайте пасивного куріння. Якщо ви живете або працюєте з курцем, переконайте його покинути палити. Уникайте місць, де люди курять.
Займайтеся спортом. Він допоможе вам розслабитись.
Коли у вас виникає бажання закурити, зробіть глибокий вдих. Утримуйте його протягом 10 сек. і повільно відпустіть. Повторіть це декілька разів, доки бажання не зникне.
Не замінюйте сигарети їжею або продуктами на основі цукру.